unia europejska

Szukaj
Close this search box.


Szukaj
Close this search box.
Dwa plastikowe pojemniki szynki gotowe do spożycia.
czerwone i granatowe figury geometryczne
czerwone i granatowe figury geometryczne

Bariera UV w opakowaniach dla branży mięsnej

Mioglobina, metmioglobina, bariera UV w folii koekstrudowanej – dlaczego warto znać te pojęcia?

Widok szarzejących wędlin na sklepowej półce nie tylko zmniejsza apetyt, ale przede wszystkim – budzi wątpliwości co do świeżości i jakości produktu. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest zrozumienie, jak światło UV wpływa na mięso, przekształcając mioglobinę i powodując niepożądane zmiany w jego kolorze.

Mioglobina jest białkiem zawierającym żelazo odpowiedzialne za czerwoną barwę mięsa. W normalnych warunkach żelazo w mioglobinie znajduje się w niższym stanie utlenienia. Gdy mięso jest narażone na tlen lub na szczególne warunki, takie jak światło czy ciepło, żelazo może być utlenione do wyższego stanu. Mioglobina zmienia się wówczas w metmioglobinę, która ma nieapetyczny brunatny lub szary kolor. To naturalny proces, który może być jednak znacząco spowolniony dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w produkcji opakowań.

Co przyspiesza proces szarzenia mięs i wędlin?

  • Światło, zwłaszcza UV (w lodówkach sklepowych, ladach rzeźniczych)
  • Wysoka temperatura
  • Obecność tlenu
  • Obecność mikroorganizmów

 

Jak możesz minimalizować szarzenie mięsa powodowane światłem UV?

  • ciemny nadruk blokuje światło UV (lepiej niż jasny nadruk). Ciemne kolory pochłaniają więcej światła niż jasne, zmniejszając tym samym ilość światła przenikającego przez opakowanie.
  • metaliza, aluminium
  • barwienie folii
  • grubość folii: grubsza folia może lepiej chronić przed UV, nawet jeśli nadruk nie jest zaprojektowany specjalnie do blokowania UV.
  • BARIERA UV – dodawana do folii na etapie jej produkcji. Pozwala to na stworzenie opakowania bez nadruku, z folii w zredukowanej grubości. Jest to rewelacyjne rozwiązanie, jeśli oprócz ochrony produktu przed światłem UV jesteś zainteresowany/a jak najbardziej zrównoważonym (pod kątem dbałości o środowisko naturalne) opakowaniem – w przypadku użycia bariery UV możesz ograniczyć ilość i kolor nadruku (nawet do zera!), a także skutecznie zminimalizować grubość folii.

 

Nasze folie z barierą UV są idealnym rozwiązaniem dla szerokiego zakresu aplikacji – od maszyn typu traysealer, przez pakowanie próżniowe, aż po systemy MAP. Te innowacyjne folie nie tylko przedłużają świeżość i zachowują atrakcyjny wygląd produktów mięsnych, ale także otwierają nowe możliwości dla producentów w zakresie projektowania opakowań.

 

Folie i laminaty z barierą UV:

  • Folie i laminaty do maszyn termoformujących z możliwością nadruku (dowiedz się więcej TUTAJ)
  • Folie i laminaty do maszyn typu flowpack ExtraPAK (dowiedz się więcej TUTAJ)
  • Górne folie i laminaty do maszyn typu traysealer ExtraPAK (dowiedz się więcej TUTAJ)
  • Folia do termoformowania, pakowania próżniowego i w systemia MAP GlossPAK i GlossPAK Slim (dowiedz się więcej TUTAJ)

 

W PAKu rozumiemy znaczenie ochrony przed światłem UV i jesteśmy dumni, że możemy dostarczać rozwiązania, które realnie wpływają na jakość przechowywanych produktów.

Galeria

Pozostałe newsy newsy

PAK Torun Anuga FoodTec 02

Targi Anuga FoodTec

Zespół PAKu zameldował się właśnie na Anuga FoodTec w Kolonii. To targi niezwykle inspirujące i po brzegi wypełnione innowacjami z branży – tym bardziej jesteśmy

Więcej

Masz pytania?

O wydarzenia z życia firmy i informacje związane z marketingiem, bieżącymi wydarzeniami i współpracami w zakresie CSR i reklam zapytaj naszą Kierowniczkę Działu Marketingu i PR, Katarzynę Dybowską.

Kobieta z kręconymi włosami i okularami stojąca na białym tle.

Skontaktuj się  z nami