unia europejska

Szukaj
Close this search box.


Szukaj
Close this search box.

O nas

Zaopatrujemy branżę spożywczą oferując folie, laminaty, worki, osłonki i etykiety.

Poznajmy się!

Serce naszej firmy to niebywałe zamiłowanie do jedzenia. I świadomość, że produkt kulinarny oprócz wyjątkowego smaku wymaga też unikatowego i bezpiecznego opakowania. Właśnie ta myśl dała początek rodzinnej drukarni fleksograficznej.

Dziś wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, zatrudniamy 190 pracowników, nasze opakowania odnajdziesz w każdym sklepie w Polsce, eksportujemy do 30 krajów. Jedno pozostaje jednak niezmienne: swoje wartości nadal opieramy na poczuciu wspólnoty i partnerstwie.
Zaopatrujemy branżę spożywczą oferując folie, laminaty, osłonki i etykiety dla przemysłu mięsnego, rybnego, nabiałowego, cukierniczego i pet food. Nasze usługi są kompleksowe: kreujemy projekty graficzne, pomagamy w doborze odpowiedniej konstrukcji opakowania, produkujemy opakowania, a nasz doradca techniczny pomaga wdrożyć je na maszynach pakujących u Klienta.

Dwie profesjonalistki w garniturach

Misja firmy PAK

Naszą misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez dostarczanie bezpiecznych opakowań z tworzyw sztucznych przedłużających jej trwałość, z jak najmniejszym oddziaływaniem na środowisko naturalne.

czerwone i granatowe figury geometryczne
czerwone i granatowe figury geometryczne

Przeciwdziałanie

marnowaniu

  • 1/3 żywności produkowanej na świecie nigdy nie dociera do miejsca przeznaczenia, po drodze stając się odpadem*
  • w 2020 roku w Unii Europejskiej zmarnowano 131 kg żywności/ na jednego mieszkańca*
  • w 2020 roku w Polsce zmarnowano 106kg żywności/ jednego mieszkańca*

Wiemy, że jest wiele czynników, które przyczyniają się do powyższych statystyk. Chcemy wpływać na ich poprawę. Nasza rola to dostarczanie opakowań, które chronią i zabezpieczają żywność, by jak najdłużej była zdrowa i zdatna do spożycia.

*dane: Eurostat

niebieskie opakowania PAK
Troje naukowców w laboratorium
czerwone i granatowe figury geometryczne
czerwone i granatowe figury geometryczne

Bezpieczne

opakowanie

PAK jest firmą certyfikowaną zgodnie ze standardami ISO 22000, BRC i FSC. Klienci otrzymują deklaracje zgodności i stosowne specyfikacje techniczne zapewniające o tym, że opakowanie może być wykorzystywane do kontaktu z żywnością. Nad jakością i bezpieczeństwem produktów czuwa Dział Kontroli Jakości i Laboratorium.

czerwone i granatowe figury geometryczne
czerwone i granatowe figury geometryczne

Środowisko

naturalne

Dbamy o to, by zarówno funkcjonowanie PAKu, jak i produkty przez nas wytwarzane miały możliwie najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.
Wdrożyliśmy działania proekologiczne zapobiegające zanieczyszczeniom i marnotrawstwu zasobów. Złożyliśmy raport ekologiczny wykazujący nasze dotychczasowe osiągnięcia i nakreślający plan działań proekologicznych na najbliższe lata, co skutkowało uzyskaniem Świadectwa Czystszej Produkcji.
Dział Badań i Rozwoju wdrożył u wielu Klientów laminaty monomateriałowe i nieustannie testuje kolejne konstrukcje jednorodne. Tworzymy opakowania, które są jednocześnie estetyczne, bezpieczne i recyklingowalne. Ponadto sukcesywnie redukujemy grubość opakowań, co ma ogromny wpływ nie tylko na ekologię, ale także – ekonomię.

Opakowania z karmą dla psa i kota

Historia

Przez ostatnie 33 lata wyprodukowaliśmy dla Was tysiące opakowań!

biuro

1990

1990

Założenie firmy PAK

PAK jest firmą rodzinną, założoną w październiku 1990 roku. Pomysłodawcą i założycielem PAKu jest Witold Karbowski.
Nasza historia zaczyna się w niewielkim pomieszczeniu na toruńskim Rubinkowie. To tutaj kilkanaście osób zrekrutowanych przez charyzmatycznego Szefa rozpoczyna pracę pod wspólnym szyldem „PAK”.
Motorem napędowym firmy w tym czasie jest druk osłonek, a także sprzedaż przypraw i drobnego sprzętu masarskiego.

1994

Nowa siedziba firmy

PAK szybko się rozwija, a w 1994 roku – przenosi do hali przy ul. Wielki Rów w Toruniu. Firma zmierza ku celom określanym przez Szefa, aby droga ta była roztropna i spokojna – do zarządzania PAKiem dołącza Szefowa – Maria Karbowska. Prędko zatrudniani są kolejni pracownicy, a PAK staje się liderem regionu w zaopatrywaniu masarni i gastronomii.

1994

1998

1998

Rozpoczęcie druku etykiet

Działamy głównie w branży mięsnej i nabiałowej. Drukujemy i sprzedajemy osłonki, ale dostrzegamy ogromny potencjał w druku etykiet – kupujemy pierwsze maszyny do druku flekso na wąskiej wstędze.

2001

Rok dużych inwestycji

Powstaje Grupa PAK, do której dołącza spółka Kalibra produkująca osłonki. Splata się również droga PAKu i firmy ATRA – Toruńskiej Fabryki Farb Graficznych założonej w 1922 roku! Właściciele PAKu kupują wygaszającą się firmę, dzięki czemu pracownicy ATRY utrzymują zatrudnienie, a PAK – nową przestrzeń produkcyjną.

Więcej o przedwojennej firmie ATRA dowiesz się tutaj

2001

2002

2002

Rozpoczęcie druku fleksograficznego na szerokiej wstędze i laminacji

Kolejnym kamieniem milowym w naszej firmie jest inwestycja w fleksograficzną drukarkę szerokowstęgową i laminator. Ten znaczący krok pozwolił nam rozszerzyć możliwości produkcyjne i jeszcze bardziej kompleksowo zaopatrywać Klientów.

2012

Nowa siedziba firmy

PAK w całości przenosi się na ul. Towarową, w której mieści się obecnie.

2012

2021

2021

Dołączamy do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

To ważny rok w rozwoju PAKu. Dzięki dołączeniu do PSSE planujemy rozbudowę hali produkcyjnej, zakup nowych maszyn i zatrudnienie kolejnych Pracowników.

2023

Otrzymujemy drugą decyzję o dofinansowaniu z PSSE

Środki przyznane nam przez PSSE wesprą m.in. inwestycję w nowoczesny system zarządzania produkcją, a także innowacyjne roboty, wózki robotyczne i wyposażenie laboratorium.

 

2023

Biuro

Film o PAKu PAKu

figury geometryczne
Odtwórz wideo

Polityka jakości

Niezmienną jakość i bezpieczeństwo naszych opakowań i nadruków regularnie kontrolujemy na każdym etapie produkcji.

Wdrożyliśmy i wciąż doskonalimy System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 22000:2018

Certyfikat ISO 22000:2018 – PL

Certyfikat ISO 22000:2018 – EN

W dniach 2 – 3.01.2017 w naszej firmie po raz pierwszy został przeprowadzony audyt certyfikujący na zgodność z wymaganiami normy BRC Global Standard for Packaging Materials. Od tamtego czasu regularnie przeprowadzane są audyty przedłużające certyfikat. Ostatni – 12.06.2023. Po raz kolejny nasza firma została oceniona najwyżej – otrzymała ocenę AA.

Certyfikat BRC

W 2018 roku firma wdrożyła system kontroli pochodzenia produktów leśnych. Od 16.11.2018 posiadamy certyfikat FSC® o numerze licencji FSC® C144705.

Certyfikat FSC® C144705 – PL

Certyfikat FSC® C144705 – EN

13.02.2024 w PAKu odbył się audyt Halal, który firma przeszła pozytywnie. W związku z tym uzyskaliśmy Certyfikat Produktu Halal dla produktów: ExtraPAK, SuperPAK, BagPAK, CrystalPAK, GlossPAK, CrystalPAK Slim, GlossPAK Slim, a także Certyfikat gotowości zakładu do produkcji według systemu Halal.

Certyfikat Produktu Halal

Certyfikat gotowości zakładu do produkcji według systemu Halal

29. listopada 2021 nasza firma otrzymała Świadectwo Czystszej Produkcji. Dokument został wydany przez stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji, które edukuje i nawołuje do zmiany w funkcjonowaniu różnego typu przedsiębiorstw. Kilku pracowników z naszej firmy zdobyło międzynarodowy dyplom Eksperta Czystszej Produkcji. Podczas szkoleń zwiększyli oni swoją wiedzę z zakresu aktualnych przepisów ochrony środowiska i zarządzania procesami produkcyjnymi w proekologiczny sposób.

Świadectwo Czystszej Produkcji

17.11.2022 nasza firma po raz pierwszy otrzymała wyróżnienie Packaging Circular Economy za dążenie do wdrożenia w działalność praktyk z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym.

W kolejnym, 2023 roku, otrzymaliśmy Świadectwo PCE informujące o tym, że odpady poliolefinowe z opakowań giętkich przekazujemy jako surowiec do produkcji ekoproduktów marki Stella Green – wytwarzanych przez ML Sp. zo.o., tym samym doprowadzamy do ich 100% odzysku i przetworzenia w kolejny wyrób gotowy.

Wyróżnienie PCE

PAK jest członkiem Stowarzyszenia Natureef, które zrzesza firmy z branży opakowaniowej, chemicznej i produkcji żywności, które wdrażają najnowsze technologie, realizują wspólne projekty badawczo – rozwojowe oraz dbają o środowisko naturalne. 
 

Nasza firma jest członkiem Bydgoskiego Klastra Przemysłowego. Jego misją jest tworzenie optymalnych warunków rozwoju, zacieśnianie współpracy i integracja środowiska przetwórców i narzędziowców sektora tworzyw polimerowych oraz rozwój innowacyjności i współpracy międzynarodowej.

Certyfikat Członkostwa

7.11.2023 otrzymaliśmy wyróżnienie w rankingu miesięcznika Forbes Forum Firm Rodzinnych 2023, w kategorii firm o przychodach powyżej 100mln PLN w województwie kujawsko – pomorskim.

Wyróżnienie w rankingu Forbes

Na poszczególnych etapach produkcji nasze procedury kontroli obejmują min takie badania jak:

poziom aktywacji
przyczepność farby
zgodność wyrobu z zamówieniem i wzorcem (kolorystyka, grubość i szerokość wyrobu gotowego, weryfikacja jakości kodu kreskowego zgodność kodu nawoju, itp)
siły laminacji
współczynnik tarcia
zgrzewalność
wytrzymałość i szczelność zgrzewu

 Wyposażenie Laboratorium stanowi:

Maszyna wytrzymałościowa firmy Lloyd (dodatkowo przystawka do badania współczynnika tarcia)
Przymiar liniowy
Zgrzewarka
Mikroskop
Waga analityczna
Grubościomierze
Testery aktywacji (36-60 mN/m)
Spektrofotometr
Pudło światła dziennego
Opacimetr
Połyskomierz
Tester szczelności zgrzewu (metoda bąbelkowa)
Pakowaczka próżniowa – Vevor
Luminometr – Lumitester Smart – Kikoman
Analizator zawartości gazów w opakowaniu – Oxy Baby
Weryfikator kodów kreskowych – Rea Check ER

Masz pytania?

Zapytaj jednego z naszych doświadczonych opiekunów Klienta. Chętnie pomożemy w dobraniu idealnego opakowania do Twojego produktu!

Profesjonalista w garniturze siedzi przy biurku i skupia się na laptopie.

Możesz być także zainteresowany ...

Skontaktuj się  z nami