
Czym jest druk fleksograficzny?
Sylwester Popławski, Dyrektor ds. rozwoju produktu i inwestycji
Druk fleksograficzny to technika druku wykorzystująca elastyczne formy drukowe, płyty fleksograficzne i szybkoschnące farby rozpuszczalnikowe, wodne lub utwardzane światłem UV. Ta metoda sprawdza się zarówno w nisko jak i wysokonakładowej produkcji opakowań foliowych, kartonowych i etykiet o estetycznym i dekoracyjnym charakterze. Druk fleksograficzny jest powszechnie wybierany przez producentów żywności, kosmetyków czy farmaceutyków, którzy chętnie stosują fleksografię do znakowania swoich produktów. Uzyskane wydruki są wyraziste i trwałe, a możliwość wprowadzania zmian w kolejnych partiach produkcyjnych, wynikająca z potrzeb reklamowych, logistycznych czy legislacyjnych jest dodatkowym atutem. Nazwa „fleksografia” pochodzi od słowa flekso, oznaczającego „giętki, elastyczny” – co podkreśla wykorzystanie giętkich płyt fotopolimerowych zamiast tradycyjnych płaskich płyt offsetowych wykonanych z aluminium, czy cylindrów rotograwiurowych.
Historia fleksografii sięga początków lat pięćdziesiątych minionego wieku, kiedy wynalezione zostały pierwsze elastyczne matryce drukarskie w postaci płyty polimerowej. Z czasem technologia znacznie się rozwinęła. Dzisiejsze drukarnie fleksograficzne wykorzystują cyfrowe metody przygotowania płyt oraz nowoczesne, wysoko zaawansowane maszyny, dzięki którym można drukować skomplikowane, wielobarwne projekty w wysokiej rozdzielczości, w mocnych żywych kolorach, na wielu materiałach, zarówno w mniejszych jak i w bardzo wysokich nakładach, z dużą prędkością i powtarzalnością. W wyniku tych udoskonaleń fleksografia stała się wiodącą techniką druku na świecie.
W drukarni fleksograficznej proces drukowania odbywa się poprzez przenoszenie farby cylindrem rastrowym na elastyczną formę fotopolimerową z reliefowym wzorem, zamocowaną na tulei formowej. W wyniku dociśnięcia nafarbionej matrycy do podłoża obraz przenosi się na materiał.
Cylinder rastrowy, tradycyjnie znany jako wałek aniloksowy, obecnie jest zazwyczaj wymienną tuleją pokrytą twardą ceramiką z wygrawerowaną laserem strukturą mikro-kałamarzyków przypominającą plaster miodu. Pojemność farbowa liczona jest w cm3/m2 i generalnie zawiera się w przedziale od 3,5 cm3/m2 dedykowana do odwzorowywania najmniejszych punktów, grafik o wysokiej rozdzielczości, do 25 cm3/m2 lub nawet więcej umożliwiających nakładanie grubych powłok lakierów strukturalnych. Rozdzielczość natomiast liczona w liniach na cm, czyli ilości linii kałamarzyków obok siebie w przedziale jednego centymetra, to przedział od 60 do 470 l/cm.
Płyta fotopolimerowa to bardzo nowoczesna forma (matryca) drukowa, do produkcji której wykorzystywane są najnowsze, zaawansowane technologie takie jak lasery o wysokich rozdzielczościach, naświetlanie ledowe i specjalistyczne oprogramowanie pozwalające na uzyskiwanie skomplikowanego rastrowania. Pogoń producentów za podnoszeniem jakości, możliwości odzwierciedlenia coraz mniejszych, trwalszych i oddających więcej farby punktów rastrowych przypomina tu ciągły wyścig zbrojeń.
Farby fleksograficzne podążające za powyższymi trendami, cechują się bardzo szybkim czasem schnięcia i wysoką zawartością pigmentów, pozwalającą na uzyskiwanie pożądanego wysycenia kolorów. W zależności od bardzo szerokiego wachlarza zastosowań będą cechować się odpornością na światło, ścieranie, procesy termiczne (np. sterylizacja lub mrożenie), czy wyśrubowane wymagania związane z przydatnością do produkcji opakowań do produktów spożywczych i lekarstw, poparte wymaganymi certyfikatami. Z uwagi na tę różnorodność i szerokie możliwości techniki flekso w drukarniach stosowane są farby wodne, na bazie rozpuszczalników, jedno i dwukomponentowe, utwardzane (sieciowane) światłem UV lub promieniami EB (elektron beam).
Materiały w druku fleksograficznym zadrukowywane są w arkuszach jak również z roli na rolę, tzn., że dostarczane są w formie wielokilometrowych nawojów rozwijanych w procesie druku i następnie zwijanych w zadrukowane zwoje.
Konstrukcja maszyny drukarskiej (np. z centralnym cylindrem lub zespołem cylindrów umieszczonych rzędowo) pozwala na sekwencyjne nakładanie kolejnych kolorów. Nowoczesne maszyny fleksograficzne mają do 10 zestawów drukujących, co oznacza możliwość druku nawet 10 kolorów jednocześnie, w prędkościach 200-400 m/ min, choć, w zależności od możliwości czy ograniczeń i komplikacji technicznych, można tu mówić o przedziale od 60 do 600 i więcej m/ min.
W praktyce oznacza to bardzo krótkie terminy realizacji nawet dużych partii produkcyjnych. Maszyna może w krótkim czasie zadrukować miliony docelowych opakowań, co czyni tę technologię efektywną kosztowo w szerokim spektrum nakładu.
Drukarnia fleksograficzna to zorganizowane przedsiębiorstwo oferujące kompleksowe usługi: od projektowania graficznego i przygotowania plików, przez produkcję płyt polimerowych, drukowanie, laminowanie, cięcie i ewentualne zgrzewanie worków. Taka firma dysponuje zarówno działem przygotowalni (prepress) jak i bogatym parkiem maszynowym – dzięki temu klient jest obsługiwany kompleksowo. Od koncepcji wzoru po gotowe opakowanie dostarczone do swojego magazynu.
W praktyce dobry dostawca druku fleksograficznego zapewnia pełną obsługę procesu. Na początku projektowania warto korzystać z doświadczenia specjalistów – dobre drukarnie często doradzają w doborze kolorów, czcionek i układu graficznego, w celu uzyskania optymalnego efektu końcowego. Gotowy, zatwierdzony projekt graficzny trafia do działu produkcji płyt fotopolimerowych, które – przy wykorzystaniu zaawansowanych systemów obróbki cyfrowej – wypalane są laserowo i utwardzane min. światłem led. Po naklejeniu gotowych płyt na tuleje drukowe przystępuje się do druku. Jak opisano powyżej, materiał podczas przewijania przechodzi przez zestawy drukujące z kolejno po sobie następującymi kolorami, a obraz jest nanoszony warstwa po warstwie.
Maszyny w drukarni fleksograficznej to drogie, zaawansowane urządzenia, od których stanu i kondycji w dużej mierze zależeć będzie jakość druku i finalnego opakowania. Warto wybierać firmy, które inwestują w nowoczesny park maszynowy oraz utrzymują go w dobrym stanie technicznym. Dzięki temu wydruki będą estetyczne, a opakowania będą zapewniać należytą ochronę zapakowanym produktom. Nowoczesne drukarnie fleksograficzne oferują rozdzielczość druku zbliżoną do offsetu oraz szereg uszlachetnień w postaci złocenia, lakierowania matowego, laminacji, w tym laminacji strefowej i innych.
Nowoczesna drukarnia fleksograficzna powinna dysponować wydajnymi maszynami drukarskimi i zaawansowanymi systemami cyfrowej kontroli kolorów czy 100% inspekcji druku. Inwestycja w dobrze utrzymane urządzenia przekłada się na pożądane efekty – estetyczne wydruki o wysokiej jakości powstają tylko przy użyciu nowoczesnych maszyn i materiałów. Warto sprawdzić, czy drukarnia dysponuje maszynami renomowanych firm.
Drukarnie fleksograficzne mogą oferować druk w szerokim zakresie formatów oraz w małych i dużych nakładach, wykorzystując farby wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe i UV. Zaletą jest elastyczność – w zależności od potrzeb klienta można uzyskać np. intensywne kolory lub spełnić wymogi bezpieczeństwa w kontakcie z żywnością.
Jedną z największych zalet fleksografii jest możliwość druku na wielu różnych materiałach: od cienkiej folii aluminiowej, przez elastyczne folie z tworzywa sztucznego po grubą tekturę. Do najpopularniejszych zadrukowywanych materiałów należą:
Warto podkreślić, że elastyczna płyta fotopolimerowa pozwala na odwzorowanie nadruku nawet na powierzchniach nierównych z różną fakturą (np. foliach moletowanych i z recyklingu, opakowaniach ażurowych). Drukarnia fleksograficzna może dzięki temu realizować produkcję na wielu typach surowców, co czyni tę technologię wszechstronną.
Druk fleksograficzny cieszy się ogromną popularnością w branży opakowaniowej ze względu na szereg istotnych zalet:
Te zalety sprawiają, że fleksografia jest jednym z najbardziej wszechstronnych, wydajnych rozwiązań dostępnych na rynku poligraficznym. Pozwala drukować na wielu materiałach i uzyskiwać szybkie rezultaty, co jest szczególnie ważne w branżach wymagających dostaw dużych partii opakowań w krótkim czasie.
Mimo wielu zalet, fleksografia ma też pewne ograniczenia. Należy zdawać sobie sprawę z kilku faktów:
Podsumowując, ograniczenia fleksografii dotyczą głównie bardzo małych detali i ekstremalnych wymagań kolorystycznych. W praktyce dobry dostawca druku potrafi jednak zaoferować rozwiązania pozwalające zminimalizować te problemy i spełnić większość oczekiwań klientów. Dlatego tak ważna jest współpraca klienta z drukarnią i studiem DTP
Druk fleksograficzny znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, zwłaszcza tam, gdzie potrzebne są trwałe nadruki na opakowaniach produkowanych w dużych nakładach. Przykładowe obszary zastosowań to:
W praktyce oznacza to, że producent opakowań czy firmy z sektorów spożywczego, kosmetycznego, chemicznego czy farmaceutycznego znajdą w druku fleksograficznym ekonomiczne i elastyczne rozwiązanie. Nadruk pozostaje czytelny i odporny, co jest istotne dla wizerunku marki i bezpieczeństwa produktu.
Sylwester Popławski, Dyrektor ds. rozwoju produktu i inwestycji
Świętujemy w PAKu! Za nami wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci naszej PAK-owej rodziny. 20.12.2024 świętowaliśmy podwójnie: 35-lecie istnienia PAKu oraz przełomowy moment
O wydarzenia z życia firmy i informacje związane z marketingiem, bieżącymi wydarzeniami i współpracami w zakresie CSR i reklam zapytaj naszą Kierowniczkę Działu Marketingu i PR, Katarzynę Dybowską.